Wieczorne pohukiwania w Nadleśnictwie Durowo.

      W sobotni wieczór, 23.04.2019r. na terenie Nadleśnictwa Durowo odbyło się cykliczne, ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne "Noc Sów" i to ono było przyczyną tych pohukiwań. Pomysłodawcą całego wydarzenia jest stowarzyszenie Ptaki Polskie, a jednym ze współorganizatorów jest Polskie Towarzystwo Leśne. Impreza składała się z trzech części. Po przywitaniu nas przez Panią Ewę Muszyńską - Roth - przedstawicielkę gospodarzy imprezy, wykład - prezentację poprowadził Pan Arkadiusz Kiszka - "Naturomaniak"(jak siebie nazywa). W trakcie wykładu dowiedzieliśmy się jakie gatunki sów gniazdują w Polsce i wielu ciekawych informacji o ich biologii. Kulminacyjnym punktem wydarzenia była wycieczka przyrodników-pasjonatów pod przewodnictwem "naturomaniaka" alejkami leśnymi w ciemnościach rozświetlonych gwiazdami i czasami światłem latarek. Przeszliśmy trasę od siedziby Nadleśnictwa Durowo do Centrum Edukacji Leśnej i z powrotem. Wietrzna pogoda sprawiła, że sowy , pomimo wielu prób " nie podjęły współpracy z nami " (słowa naturomaniaka), ale nocny, tajemniczy spacer dostarczył wielu pozytywnych emocji. Podsumowanie wydarzenia nastąpiło przy ognisku. Konsumując przepyszną zupę z nasionami dyni rozmawailiśmy o niezwykłych ptakach, jakimi są …sowy. Do zobaczenia za rok.

P.S.

"Naturomaniak" czyli Pan Arek Kiszka zaprasza miłośników przyrody do monitorowania gatunków zwierząt wystepujących w najbliższej okolicy Wągrowca. Jeśli zauważysz zwierzę (kręgowca, bezkręgowca) zrób zdjęcie i wyślij do "Naturomaniaka" - zajrzyj na facebooka.